GrupSehzade Forum
GrupSehzade Forum'a HOs Geldiniz

GrupSehzade Forum


 
AnasayfaTakvimGaleriSSSAramaÜye ListesiKullanıcı GruplarıKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 Sql Ve Tquery

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
exTReme
adminastör
adminastör
avatar

Mesaj Sayısı : 698
Yaş : 29
Nerden : C:\WINDOWS\system32\drivers\turuva.exe
Lakap : HacKer TeaMm
Ruh Haliniz :
Rep Puani : 20003
Rep Gücü : 914158
Kayıt tarihi : 01/03/09

MesajKonu: Sql Ve Tquery   Paz Mart 01, 2009 9:55 pm

BÖLÜM 1
1.1 - Giriş

Bu makalede, Structured Query Language' in önemini programcılık yapacak kişilerin veya programlama dilleriyle uğraşan kişilerin kavramasına yardımcı olmak ve özellikle Delphi' de piyasada bulunan büyük bir açığı kapatmak hedeflenmiştir. Burada aynı zamanda şu sorulara da cevap aranmaya çalışılmıştır. TQuery nesnesinin özellikleri nasıl kullanılır ve ne gibi etkileri vardır ? Programlama aşamasında karşılaşılabilecek hatalar nelerdir? Metot ne demektir. Metotların kullanımı nasıl olmaktadır ? Hangi metotlar ne zaman kullanılmalıdır ?

Günümüz bilişim dünyası hızla gelişmekte, şirketler ve kurumlar arası dolaşan bilgi trafiği hızla artmaktadır. İşte bu trafiğe ve yığılan dosyaların imdadına bilgisayarlar yetişti. Yüksek veri depolama ve hız haftalar, aylar alan işlemleri saatlere düşürdü. Şirketlerin veri saklama ve bu veriler içi işlemlerin yükünden kurtulmaları bu yüksek hız ile birlikte sağlam veri tabanları ve bu veri tabanlarının optimum kullanımını gerektirmektedir. Veriler artık insanlar için çok değerlidirler ve iyi korunmaları, istenildiğinde istenilen bilgiye ulaşılabilmesi gerekmektedir. Milyonlarca veri, binlerce,on binlerce kayıt arasından sizin ihtiyaçlarınıza ve isteklerinize uyan bilgilerin en kısa zamanda ve yüksek güvenilirlik ve geçerlilikle size sunulması gerekmektedir.

1992 yılında Sicurello, F.; Villa, M. Ce İstanbul'da yapılan konferansta 'System to manage a clinical data base on aids' başlığıyla sorguların önemi üzerinde durulmuş ve şöyle denmiştir :

"...sorgular önemlidir çünkü bunlar bize daha önceden kaydedilmiş bilgileri hızlı bulabilmemizi sağlarlar. Ve bunları işleyebilir, seçilen verileri yazıcıdan çıkartabiliriz, laboratuar testleri ve grafikleri kolayca elde edebiliriz..."

Veri raporlama , istenilen verilerin bulunması insanlar için vazgeçilemez bir konuma gelmiştir. Burada yapılacak bir hata veya gözden kaçırılacak bir nokta çok önemli zararlara yol açabilmektedir.

Bu amaçlara yönelik olarak Structured Query Language (Yapısal Sorgu Dili) oluşturulmuştur. Sorgulama her dilde profesyonel program yapan programcılarca kullanılmaktadır. Visual Basic'te MsQuery , Oracle 'da PL/SQL kullanımı gibi. Bugün , veri tabanlarını kullanan her yazlımın ya da kullanıcının mutlaka SQL ile karşı karşıya gelmesi zorunlu olmaktadır.

SQL'in kullanım şekli diller arasında pek fazla fark etmemekle birlikte yine de bazı yazım farklılıkları mevcuttur.

SQL'in programcılıktaki önemli yerini Ruhver Barengi 1998 de yazmış olduğu kitabında şu şekilde ifade etmiştir "SQL Delphi' nin değil veri tabanlarının kendilerinin kullandığı bir dildir. Ancak Delphi sayesinde SQL cümleciklerini , veri tabanına göndermek ve veri tabanının verdiği yanıtları alarak işlemek mümkün olmaktadır. Uygulamalarda veri tabanlarını ve SQL cümleciklerini kullanmak çok verimli programlar üretmemize yardımcı olacaktır. Delphi' de SQL cümleciklerini veri tabanına göndermek için Tquery bileşenleri kullanılır."

Problem; veri tabanı uygulamalarında, veri tanımlama, veri bütünlüğünün kontrolü, veri tabanlarına erişimin kontrolü ve veri tabanlarının sorgulanması ve güncellenmesi amaçları için gerekli komutlara sahip bir alt dildir. (sub language). Alt dil denmesinin nedeni: bir bilgisayar dilinin sahip olması gereken tüm komutlara sahip olmayışıdır. SQL ilişkisel veri tabanındaki veriye erişim için kullanılan komut gruplarıdır. Bu makalede SQL'in Oracle' daki kullanım şekillerine de yer verilmekle birlikte asıl olarak Delphi' deki kullanımına değinilecek ve asıl sorgu nesnesi olan TQuery incelenecektir. TQuery nesnesinin özellikleri ve metotları ayrıntılı olarak anlatılacak ve çeşitli kısa program örnekleriyle konu pekiştirilmeye çalışılacaktır.

Hızlı ve etkili bir program yazabilmek için hem SQL mantığını hem de bunun Delphi' deki kullanımını iyi bilmek gerekir. Delphi bu konuda çok fazla özelliğe sahip olup bütün bunların incelenmesi ve anlaşılması, konu hakkındaki kaynakların hep İngilizce olması ve herkesin ingilizce seviyesinin bunları okuyup anlayabilecek seviyede olmaması nedeniyle konunun öğrenilmesini zorlaştırmaktadır.

66 özelliği ,97 metodu ve olaylarıyla çok karmaşık olan TQuery nesnesinin var olan tüm özelliklerini ve kullanım şekillerini bilmeden program yazmaya kalkmak elinde ne tür silahları olduğunu ve bu silahların gücünü, kapasitesini bilmeyen bir devletin savaşa girmesine benzer. Tabii ki bu devletin savaşı kazanması düşünülemez. Bir programcının da makalede verilen bilgilere sahip olmadan veri tabanı programı yazmaya kalkması yukarıdaki örnekteki gibi fiyaskoyla sonuçlanacaktır.
Yukarıda belirttiğim nedenlerle birlikte profesyonel bir program yazabilmek için SQL mantığı ve bilgisiyle birlikte TQuery nesnesinin öğrenilmesi zorunlu olmaktadır.

1.2 - BAZI TANIM VE KISALTMALAR
TANIM AÇIKLAMA Alias : Takma ad .Database konfigürasyon bilgisini özel bir veri tabanına bağlanmak için gerekli bilgiyi içerir. InterBase, dBase gibi. Alt sorgu : Sorgu içerisinde başka bir veri tabanından sorgulaya- rak veri alan bölüme denir. Blob : Resim dosyasının veri tabanındaki türü. Boolean : Mantıksal değer. True veya False değerlerini alır. Buffer : Tampon bellektir. Cache : Ön bellektir. Çok hızlı olması sebebiyle tercih edilir. CaseSensitive : Büyük küçük harf ayrımı yapması. A<>a Client : İstemci veya terminal olark ifade edilir. Component : Görsel geliştirme dillerinde kullanılan nesnel öğelere denir . Dataset : Tablo , veri tabanı bağlantısını belirtir.Deplhi'de temel veri tabanı sınıfıdır. DataSource : Veri tabanı veri bilinçli bileşeni. TTable, TQuery vb.. nesneler ile veri bilinçli nesnelerde gösterilecek veri için aracılık yapar. Event : Nesnelerle ilgili herhangi bir durumda meydana gelen olaylar. OnChange, OnExit gibi. Index : Belli bir alan dizisine göre çeşitli formatlarda sıralama. Join : Farklı tablolardan farklı alan verilerin alınıp birleştirilmesi. Keyfield : Anahtar alan. Master- Detail : Ana veri ve buna bağlı detay veri ilişkisi Parametre : Yöntemlere (Procedure, Fonksiyon) değer göndermek ve almak için kullanılan değişkenler PartialKey : Arama işleminde kısmi değer bildirimi Primary Key : Birincil anahtar alanı Remote Server : Uzak sunucu Server : Sunucu Session : Oturum Child Obje : Çocuk nesne Query : Sorgu.Belli kriterlere uyan veri kümesini elde etme Host : Sunucu Protokol : Yerel ve uzak uygulamalar arasında ver alış verişinde kullanılan ortak dil DML : Data Manipulation Language - Veri İşleme Dili -R- : Read Only - Salt Okunur [] : Tercihe bağlı kullanılacak parametre, özellik, değerleri göstermek için kullanılıyor. BDE : Borland Database Engine - Borland Veri Tabanı Motoru
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör
 
Sql Ve Tquery
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
GrupSehzade Forum :: Pc - Bilgisayar :: Programlama :: Delphi-
Buraya geçin:  


Bedava forum kurmak | © phpBB | Bedava yardımlaşma forumu | Haberleşme | Suistimalı göstermek | Bir blog yaratın